5 užitočných tipov pre rýchlejšiu a lacnejšiu rekonštrukciu

5 užitočných tipov pre rýchlejšiu a lacnejšiu rekonštrukciu

Podiel vykonaných rekonštrukcií v bytoch aj v rodinných domoch stúpa každým rokom rýchlejšie. Aj aktuálne sú renovované stovky až tisícky objektov, ktoré by mali čoskoro plniť funkciu modernejšieho a kvalitnejšieho bývania. Najskôr však treba zvládnuť dlhý a finančne náročný proces. No možno to až také zdĺhavé a nákladné byť nemusí.  

Vraví sa, že kvalitne odvedené rekonštrukčné práce vyžadujú poriadnu investíciu sprevádzanú ešte väčšou dávkou trpezlivosti. Aj keď priemerný Slovák minie za rekonštrukciu celého bytu alebo domu od 3000 do 5000€ a na ukončenie prác čaká aj 3-4 týždne, stále sa nájde niekoľko tipov, ako tento proces zefektívniť. 5 užitočných rád, ktoré sa zídu pri príprave rekonštrukcie vedúcej k nižším nákladom a rýchlejšej realizácií vám prinášame aj my, pričom ich uplatnenie v praxi nie je vôbec na úkor výslednej kvality.

Priebeh rekonštrukcie majte premyslený od A po Z

 Každý projekt, každá práca a každá rekonštrukcia začína prípravou, pri ktorej treba domyslieť všetky detaily. Skôr než zahájite priebeh prác, dajte si námahu a premyslite si samotný postup krok po kroku. Ktoré miestnosti budú zrekonštruované prvé? Aké materiály a farby sa použijú v jednotlivých izbách? Komu zveríte najdôležitejšie úlohy a kto bude zodpovedať za odvoz a likvidáciu odpadu? Odpovede na tieto a ďalšie otázky vám dokážu dosť napomôcť, pretože v hlave už budete mať jasnú predstavu o priebehu a prípadné komplikácie dokážete pohotovo vyriešiť, takže nebudete sa nimi zdržiavať.

 Pripravte si rozpočet a nájdite priestor na úsporu

 Jedným z najdôležitejších krokov okolo celej rekonštrukcie bude financovanie a celkový tok peňazí. Tu treba vyzdvihnúť jedno zlaté pravidlo odporúčané všetkými ekonómami, ktorí sa zhodujú na potrebe podrobného finančného plánu. Jeho príprava je priamou cestou k zaisteniu prehľadného financovania, vďaka čomu by ste nemali prerobiť. Ak máte o financiách dobrý  prehľad a viete, koľko môžete na jednotlivé položky minúť, potom nielenže neprerobíte, ale zároveň si vytvoríte priestor na nájdenie nejakej úspory.

 Oslovte živnostníkov, ale tých zodpovedných

 Ďalším z krokov, ako ušetriť, je výber pracovníkov, ktorí budú za priebeh prác zodpovedať. Je takmer isté, že stavebná firma si vypýta podstatne viac ako tím živnostníkov a v mnohých prípadoch bude rozdiel niekoľkonásobný. Z tohto pohľadu je lepšou a lacnejšou voľbou práve spolupráca so živnostníkmi. Tu však treba myslieť na kvalitu prác, ktorá nesmie byť nižšia bez ohľadu na možnosť ušetriť. Rekonštrukcia je dôležitá investícia a jej nezvládnutie by vás v konečnom dôsledku vyšlo príliš draho, takže odporúčame lacnejších živnostníkov, no len v prípade ich zodpovedného a pracovitého prístupu.

Najdrahšie materiály nemusia byť najlepšie

 Viacerí predajcovia značkových stavebnín a iných materiálov sa prezentujú názorom, že za kvalitu sa oplatí priplatiť. Otázne je, či to platí vždy a v mnohých prípadoch sa nastavením vysokých cien len neťaží z dobrého renomé spoločnosti. Nie všetky lacnejšie materiály sú totiž zlé alebo nekvalitné, pričom mnohé z nich splnia svoju úlohu rovnako dobre ako tie najdrahšie na trhu. Vyplýva z toho jediné, aj touto cestou sa dá ušetriť nejaké tie eurá navyše.

 Využívajte osvedčené stavebné postupy

 Pokiaľ realizáciou rekonštrukcie poveríte živnostníkov alebo stavebnú firmu, potom veľmi praktizované stavebné postupy neovplyvníte. V záujme zrýchlenia rekonštrukcie však môžete vyžadovať, aby jej priebeh napredoval podľa osvedčených postupov bez zbytočných nových experimentov. Tie by za istých okolností predĺžili realizáciu, čo si nemôžete dovoliť, pokiaľ chcete vo vynovenej domácnosti čo najskôr normálne žiť.