6 izbových rastlín, ktoré sa hodia do kúpeľne

Vlhkosť, para, málo denného svetla. Podmienky v kúpeľni nie sú na pestovanie izbových rastlín najlepšie. Napriek tomu existuje viacero druhov, ktoré skrášlia tento priestor bez toho, aby vyžadovali nadpriemerné pestovateľské zručnosti. 6 z nich sa určite hodí aj do vašej domácnosti.

TilandsiaSnáď žiadne iné izbové rastliny sa nedokážu tak pohotovo prispôsobiť každému prostrediu ako tilandsie. Platí to aj v prípade kúpeľní, kde ich oceníte pre ich malý vzrast, čo vám umožní položiť si ich na skrinku alebo na poličku nad vaňou. Plusom je aj to, že nie sú náročné na starostlivosť a keďže živiny získavajú zo vzduchu, stačí ich občas pokropiť.

 

DracénaS touto rastlinou sa spája niekoľko plusov, pre ktoré ju nájdeme takmer v každej kúpeľni, kde sú izbové kvety. Uprednostňujú ju majitelia, ktorí majú obmedzený priestor, no napriek tomu v ňom chcú umiestniť aspoň zopár malých rastliniek. Najobľúbenejšie druhy sú dracéna lemovaná a dracéna deremská.

  

 OrchideaKráľovské kvety, pred ktorých krásou sa skláňal nejeden panovník, sa hodia aj do kúpeľne. Výpary z teplej vody a všadeprítomná vlhkosť im totiž nespôsobuje žiadny problém. K tomu dochádza, ak nemajú dostatok denného svetla, preto sa odporúča umiestniť ich len do kúpeľne s oknom, najlepšie hneď pod sklo.

 

 FigovníkIntenzívnymi dávkami denného svetla nepohrdne ani figovník, konkrétne figovník lesklý. Vydržať vo vlhkom prostredí kúpeľne sa mu podarí vtedy, ak ho nevystavíte tmavému prostrediu. Pokiaľ ho ešte správne pohnojíte a nebudete to preháňať s jeho zálievkou, odvďačí sa vám pekným a osviežujúcim vzhľadom.

  

 BambusKto chce okúsiť trochu východnej exotiky, pre toho môže byť jednou z možností niektorý z bambusových druhov. Tie sú obľúbené pre svoj rýchly rast, ktorému nie je nutné dopomáhať extra starostlivosťou. Bambusy sú totiž priam zrodené pre vlhkosť a menej svetla, čo z nich v spojitosti s netradičným vzhľadom robí vyhľadávaných spoločníkov do kúpeľne.

 

Lopatkovec – nenáročná trvalka, ktorá produkuje vzhľadom na svoju veľkosť ohromné  množstvo kyslíka. Je to odolná rastlina, ktorá znesie aj tmavšie miestnosti, pretože je pôvodom z tropických pralesov strednej a južnej Ameriky. Vhodné je nepriame a rozptýlené svetlo. Pri minimálnej starostlivosti sa vám odvďačí sviežim vzhľadom a množstvom bielych kvetov, ktoré môžu kvitnúť dva razy do roka po dobu dvoch mesiacov. Pozor, pre domácich miláčikov je mierne jedovatý. Obsahuje látky spôsobujúce zápaly tráviaceho traktu.

Ak chcete mať v kúpeľni trochu živej vegetácie, no radi sa vyhnete pravidelnej starostlivosti o ňu, odporúčame vám vsadiť na rôzne druhy malých kaktusov. Napriek tomu, že väčšinou ide o teplomilné rastliny, niektoré z nich bez problémov zvládnu aj výpary a zvýšenú vlhkosť.