Aké osvetlenie vybrať do kúpeľne

Viditeľnosť, bezpečnosť, atraktívny vzhľad aj možnosť úspory. Úloh, ktoré má splniť osvetlenie kúpeľne je hneď niekoľko. Aby sa to podarilo, dajte si záležať na správnom výbere, vďaka ktorému bude vaša kúpeľňa žiariť a zároveň poskytovať pohodlie.

Bodové svetlá vs. nástenné lampy

Kúpeľňa je jedna z mála miestností, kde sa ako centrálny zdroj svetla využíva bežný luster minimálne. Dôvodom zvykne byť dispozícia, ktorá vo väčšine prípadov nie je prispôsobená jeho využitiu. Majitelia tak vsádzajú buď na bočné nástenné lampy, alebo na bodové LED svetlá, prípadne v snahe nájsť čo najpraktickejšie a najvýkonnejšie osvetlenie na ich kombináciu. V súčasnosti sa však mení charakter kúpeľne. Ak je to možné, ich rozmery sú veľkorysejšie, pretože preberajú funkciu nielen miesta hygieny ale aj očisty ducha. Majitelia majú požiadavku na priestor vhodný na relaxáciu a častokrát nesie prvky wellnes.

  

Bodové osvetlenie boduje

Bodové osvetlenie, najmä to stropné, je v súčasnosti považované za najlepšiu voľbu, aj keď vždy to závisí od konkrétneho typu kúpeľne. Na rozdiel od ostatných druhov osvetlenia však ponúka viacero výhod od výkonu po úsporu energie. V najmenších kúpeľniach sa často využíva ako jediný zdroj svetla, ktorý bohato postačí na celú miestnosť.

Ako postupovať pri výbere

Výber umelého osvetlenia si môžeme uľahčiť starým známym pravidlom, tzv. vrstvením. Ide o osvedčený spôsob, ktorý sa dá aplikovať v každej miestnosti vrátane kúpeľne. Jeho cieľom je voliť jednotlivé druhy svietidiel v postupnosti, pričom na začiatku sa vyberá primárny zdroj +

  1. Primárny zdroj – O hlavný zdroj svetla sa môže postarať práve stropné bodové osvetlenie, ktoré vďaka symetrickému rozmiestneniu zabezpečí rovnomernú intenzitu svetla. To prispeje k lepšej viditeľnosti a tým aj k pozitívnejšiemu vplyvu osvetlenia na náladu obyvateľov.
  2. Pracovné svetlo – Možností, ako v kúpeľni využívať pracovné osvetlenie, veľa nie je. Vo väčšine prípadov sa jedná o menšie lampičky nad zrkadlom, nad poličkou s kozmetikou alebo nad sprchovacím kútom. Tie majú za úlohu zvýrazniť viditeľnosť na konkrétnych miestach.
  3. Atmosférické lampy – 3. vrstva svetla sa nevyužíva v každej kúpeľni. Keďže ide o rôzne tónované svetlá s farebnými odrazmi, zvyknú po nich siahať páry alebo jednotlivci, ktorí si chcú z kúpeľne spraviť oázu pokoja poskytujúcu komfort, relax a romantiku.

Bezpečnosť

Do výberu správneho osvetlenia kúpeľne zasahujú aj ďalšie faktory. Ide hlavne o bezpečnosť svetelných zdrojov, čo sa týka elektrického istenia. Sú určité bezpečnostné pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať.

  • samotný priestor vane a sprchového kúta do výšky 225cm – svietidlo na 12V alebo IP67
  • priestor do vzdialenosti 60 cm od okraja vane a sprchového kúta a nad 225cm – svietidlo na 12V alebo IP44
  • priestor od 60 – 240cm od okraja vane a sprchového kúta – svietidlo IP21
  • priestor nad umývadlom – osvetlenie je potrebné inštalovať vo výške 180cm, nie však nižšie ako 40cm od vrchného okraja umývadla, čo býva spravidla podľa typu umývadla výška 120 – 130cm

      

Kľúčovú úlohu zohráva aj cena, výkon a značka daných modelov. Pri každom z týchto faktorov však myslite na to, že výber by sa mal vždy točiť okolo snahy zaistiť si bezpečnosť, komfort a čo najzdravšiu vnútornú mikroklímu.