Harmonizujeme interiér pomocou farieb

Moc farieb je obrovská a ich význam v oblasti bývania nepopierateľný. Ich kombinácie dokážu skrášľovať naše prostredie, ukovať nám rozmanitosť a vytvárať spektrum plné rôznych obrazov. Práca s nimi ponúka príležitosť prejaviť kreativitu a prispievať tak k tvorbe štýlového interiéru dýchajúceho individuálnym umeleckým cítením. Aj preto sú farby súčasťou nášho života a verne nás sprevádzajú na každom jednom kroku. 

Farby sú úplne všade a ich vplyvu na každodenný život sa nevyhneme, takže najlepšie bude pochopiť spôsoby ako s nimi spolupracovať a využiť ich vo svoj prospech. Ich prítomnosť môžeme zužitkovať aj pri snahe o vytvorenie harmónie a príjemnej atmosféry v interiéri. Aj preto sa teraz pozrieme na jednotlivé odtiene a priblížime si ich špeciálne vibrácie, čo by nám mohlo výrazne pomôcť pri výbere najvhodnejších kombinácií pre našu domácnosť.

7 najvyužívanejších farieb v slovenských interiéroch :

Červená vás nabije vášňou – Červená je právom vnímaná ako kontroverzná farba, pretože na každého pôsobí inak. Jej vibrácie však vzbudzujú vášeň, podporujú aktivitu a prinášajú istý zápal pre vec, ktorý je pri niektorých činnostiach dosť žiadaný. Na druhej strane je nevhodná do miestností, kde spia deti a starší ľudia a takisto sa neodporúča ani v kuchyni.

Žltá žiari optimizmom – Ak ste skoro stále dobre naladený, milujete slnko a radi sa smejete, dôvodom môže byť aj prevaha žltej vo vašom interiéri. Táto farba má typický letný nádych a jej žiarivé odtiene sa hodia do každej miestnosti. Obľúbená je aj v detských izbách, pretože  podporuje tvorivosť a rozvoj intelektu.

Ružová pre nežné interiéry – Ružová sa stretáva s mnohými predsudkami, no jej nežné vyžarovanie nenechá chladným nikoho. V izbách pôsobí útulne a hravo, no netreba to s ňou preháňať, pretože veľa ružovej vyznie príliš excentricky. Skôr by sme mohli nájsť rovnováhu a rovnocenne ju skombinovať s ďalšími farbami vrátane bielej.  

 Kľud hľadajte pri zelenej – Zelenú milujú mnohí z nás a preto má v niektorých interiéroch doslova nezastupiteľné miesto. Zemská farba môže vyniknúť v priestore v rôznych odtieňoch od krikľavej až po olivovú. Ideálne sa hodí do obývačky, spálne aj kuchyne a pokiaľ sa dobre skombinuje s nábytkom, vytvorí pokojné a harmonické prostredie.

Modrá vyjadruje slobodu – Majitelia domácností s prevládajúcou modrou sú upozorňovaní na studené pôsobenie jednotlivých izieb. Tento názor je však mylný, pretože správne zladenie so zariadením a podlahou dokáže vytvoriť útulné teplo domova. Okrem toho, pri žiadnej inej farbe sa necítime slobodní viac ako práve pri modrej.  

Pri fialovej sa dobre relaxuje – Fialové steny sú stále žiadanejšie a najmä milovníci tichšej atmosféry sa medzi nimi cítia dobre.Táto farba pôsobí pokojným dojmom, preto je stvorená na relax v kúpeľni alebo obývačke.Prospieva aj vyváženému spánku, takže pasuje do každej miestnosti vrátane spálne a detskej izby.

Neutrálna biela sa hodí všade – Interiéry bez bielej sú priam výnimočné a na Slovensku stále ojedinelé. Tejto neutrálnej farbe musíme pripísať viacero pozitív, no vyzdvihnúť musíme hlavne jej univerzálnosť, pretože sa dá skombinovať so všetkými ostatnými farbami. Opticky vám zväčší priestor a farebné zariadenie postavené pred jej pozadím krásne vynikne.

Vplyv jednotlivých farieb pôsobí individuálne, takže ich vibrácie môžete vnímať inak ako my. Každý má sympatie k iným odtieňom, takže pri výbere vhodného spektra sa bude dobre riadiť práve vlastnými pocitmi. Takto sa dajú jednotlivé farby využiť pri harmonizácií celého priestoru a prijať ich priaznivé účinky na život. Pozor však na nevhodné kombinácie, ktoré by na vás podvedome vplývali v tom zápornom zmysle a pôsobili by presne opačným efektom.