Obľúbené materiály kuchynských pracovných dosiek

Obľúbené materiály kuchynských pracovných dosiek

Snahu o vytvorenie príjemnej atmosféry si zaslúži každá miestnosť v našej domácnosti. Výnimkou nie je ani kuchyňa, v ktorej sa rodina stretáva za účelom stolovania a trávi v nej vzácne chvíle. Tomu však predchádza príprava jedla, na ktorú potrebujeme mať vytvorené špeciálne podmienky. Jednou z nich je aj výber správneho zariadenia, ktoré nám túto prácu výrazne uľahčí.

Pri pohľade na moderné kuchyne si môžeme všimnúť jeden zaujímavý jav, ktorý ich spája aj napriek estetickej odlišnosti. Ide o prítomnosť kuchynských pracovných dosiek, ktoré sa stali súčasťou našich domácností s cieľom umožniť obyvateľom väčší komfort pri varení. Obľuba tohto praktického pomocníka nestúpa náhodou a jeho význam v kuchynských priestoroch je priam nenahraditeľný. Ani to však nie je dôvod, aby sme sa vedeli uspokojiť s akoukoľvek pracovnou doskou a preto sa ideme na pozrieť na najžiadanejšie materiály, podľa ktorých si budeme vedieť vybrať to najlepšie pre našu kuchyňu.

Voľba materiálu je najdôležitejšia 

 Pri výbere kuchynských dosiek sa môžeme riadiť viacerými kritériami, no zvolený materiál bude tým hlavným. Práve od neho totiž závisí kvalitatívna úroveň a takisto celkové dizajnové prevedenie, ktoré bude následne dominovať vzhľadu našej kuchyne. Možností je veľa a naša voľba by mala byť ovplyvnená individuálnym vkusom. My predsa vieme najlepšie, s akým typom pracovnej dosky sa nám bude dobre pracovať a ktorý materiál zapadne do interiéru.

Tvarovateľný kameň – Masívny vzhľad, dobrá tvarovateľnosť a rozumná cena sú príznačné pre kamenné pracovné dosky. Pri nich si môžeme vybrať medzi prírodným a umelým, no oba majú za aj proti. V prospech umelého kameňa hovorí tvarovateľnosť a cena, no odolnosť voči čistiacim prípravkom a výparom je slabá. Dosky z prírodných kameňov zvládnu veľa, pokiaľ využijete tvrdé materiály ako kremeň alebo žula.

Luxusná oceľ nesklame – Priaznivci kuchýň zariadených v luxusnom prevedení si potrpia na kuchynské dosky z nerezovej ocele. Tá je symbolom odolnosti a praktickosti, no nezabúdajme na model s antikorotickým povrchom. Za ten si síce poriadne priplatíme, no výsledok bude stáť za to. Vysoká kvalita, minimálna údržba a luxusný štýl pripomínajúci severské interiéry prinesú svoje ovocie.

Príroda v kuchyni – Kúsok prírody nikdy nie je na škodu. Tí, čo uprednostňujú prírodné materiály môžu svoju kuchyňu vybaviť pracovnou doskou z dreva. Mala by však byť z dreva tvrdého, to znamená bukového alebo dubového a v hrúbke aspoň 3,8 cm. Tiežje nutné ju povrchovo upraviť tak, aby bola trvácna aj pri častom používaní. Najčastejšie sa upravujú zdraviu nezávadnými lakmi , epoxidmi a ekologicky zmýšľajúci užívatelia aj prírodnými olejmi (napr.ľanovým olejom), prípadne včelím voskom.

Keramika sa vracia – Okolo keramických kuchynských dosiek bolo dlhšie ticho, no pomaly sa vracajú späť. Zásluhu na tom majú nové dizajnové variácie a takisto jednoduchšia údržba nových modelov. Aj životnosť je ich silnou stránkou, no horšie je to s cenou. Tá sa pohybuje v dvojnásobných hodnotách ako napríklad kamenné pracovné dosky.

Populárne je aj sklo – Sklo je bežnou súčasťou našich príbytkov a pracovné dosky z tohto materiálu patria medzi najobľúbenejšie. Pri ich výrobe sa používa tmavé kalené sklo, ktoré je nielenže zárukou odolnosti, ale ponúka aj príťažlivý vzhľad. Prekážkou však môže byť časté leštenie, pretože na týchto doskách vidno každú mastnotu.

Najžiadanejší je laminát – Najpredávanejšími kuchynskými doskami sú modely z laminátu. Tým nechýba nič, pretože sú vysoko kvalitné, atraktívne, nepotrebujú skoro žiadnu údržbu a navyše ich kúpite za veľmi dobrú cenu. Okrem toho, ponúkajú rôzne dizajnové prevedenia, ktoré imitujú drevo alebo kameň, takže chvályhodná je aj ich univerzálnosť.

Ak už plánujete kúpu novej kuchynskej pracovnej dosky, potom si dajte na výbere poriadne záležať. Predsa len, jedná sa o dosť veľkú investíciu, od ktorej očakávame uľahčenie práce v kuchyni, skrášlenie priestoru a maximálnu možnú trvácnosť. Preto si môžete vybrať podľa viacerých kritérií, ktorým by však mal dominovať práve materiál. Pokiaľ chcete nájsť ideálnu kombináciu kvality, dobrej ceny a atraktívneho vzhľadu, našim odporúčaním je určite voľba laminátových pracovných dosiek.